Alternatywne metody leczenia NCHZJ

24 czerwca to pierwszy dzień wakacji i okazja do kolejnego spotkania, tym razem na temat „Alternatywnych metod leczenia w NCHZJ”.

Spotkanie rozpoczęło się wykładem dr n. med. Magdaleny Kaniewskiej, która przybliżyła nam ciekawy i kontrowersyjny temat przeszczepów flory bakteryjnej. Po wykładzie, do Pani doktor  pojawiło się mnóstwo pytań. Rozwinęła się ciekawa dyskusja. A to dla nas wyraźny sygnał, że temat jest ważny i z pewnością będzie kontynuowany na naszych spotkaniach w przyszłości. Kolejnym prelegentem był lek. med. Marcin Samosiej, który w wyczerpującym wykładzie opowiedział o ziołach i ich znaczeniu
w medycynie. Przygotował również dla uczestników spotkania – ziołowe upominki.
Po zakończeniu prezentacji rozgorzała gorąca dyskusja na temat marihuany leczniczej, jednak program spotkania, nie pozwolił nam na rozwinięcie tematu, do którego również chcielibyśmy powrócić w przyszłości. Na koniec swoją niezwykle barwną historię życia z chorobą przedstawił nam Rafał Bednarz, który opowiedział jak ekstremalnie i z pasją można żyć mimo choroby a nawet w zgodzie z nią. Tradycyjnie już, dziękujemy za owocnie spędzony czas. Pamiętajcie, że w kupie siła!

 

Prelegenci i tematy wykładów:

  • dr n. med. Magdalena Kaniewska, MSWiA Warszawa
  • „Terapie towarzyszące leczeniu NCHZJ: leczenie niedokrwistości oraz przeszczep flory bakteryjnej jelita” lek. med. Marcin Samosiej, kierownik poradni ziołoleczniczej Konwentu Bonifratrów w Łodzi „Ziołolecznictwo w nieswoistych chorobach zapalnych jelit” Rafał Bednarz – cykl „Nasze historie”.